turistika

Město Šternberk

Město Šternberk najdeme na mapě 16 km severně od Olomouce. Katastr obce se rozkládá na ploše 16 km2, včetně místních části Dalov, Chabičov, Krakořice a Těšíkov.

Šternberk je z několika stran obklopen lesy, z jižní a západní strany je otevřen do úradné krajiny Hornomoravského úvalu. Severní a východní část je kopcovitá a členitá.

Město Šternberk se svými 14,5 tisíci obyvateli patří sice k menším městům České republiky, současně však k městům, které svým historickým jádrem, architektonickými památkami a okolní přírodou dokáží návštěvníky zaujmout. Okolí města vytváří ideální podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, koupání a v zimních měsících pro odpočinkové lyžování.


Památky :

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk - národní kulturní památka, původně gotický hrad ze 13.století, současné podoba je důsledkem několika přestaveb a proto je možné zde najít prvky všech slohů od gotiky po klasicismus. V hradní kapli se nachází replika vzácné gotické plastiky tzv. Šternberské madony.

Farní kostel Zvěstování Panny Marie - založen v roce 1269 Albertem II, ze Šternberka. Dnešní podoba - klasicistní architektura je výsledkem přestavby z let 1775-1783 a postaven podle F.A. Grimma s malířskou výzdobou z roku 1786.

Augustiniánský klášter - založen roku 1371 Albertem II.ze Šternberka a jako klášter byl zrušen 1784. Nyní tradiční místo konání Dnů památek, ve sklepích kláštera se konají výstavy, koncerty.

 

 

Cyklotrasy Mikroregionu Šternbersko

Podrobná cykloturistická mapa (300 KB)

Na trasách doporučujeme navštívit tyto restaurace :

Trasa č.1:
  • občerstvení v CHKO Lit. Pom.- U tří hostů
  • Lhota nad Moravou - hostinec Pod lipo
Trasa č.2:
  • Dolní Žleb - restaurace U zlatého muflona
  • Horní Loděnice - Motorest u Olďasa
Trasa č.3:
  • Masný krám Jívová
  • Hostinec Pod Kartouzkou - Dolany
  • restaurace v Podskalí - Bělkovice
Trasa č.4:
  • Komárov - hostinec U tetky

 

V okolí jsou další zajímavá místa, která byste měli vidět :

Hrady - Bouzov, Sovinec a v poslední době velmi známý Mírov

Zámky - Náměšť na Hané, Bruntál, Velké Losiny

Přírodní zajímavosti - pás sopek na Bruntálsku - Uhlířský vrch, Venušina sopka, Velký a Malý Roudný, Červená hora

Horolezecké terény - Bradlo, Velký Rabštýn, Kružberk

 

Od Mohelnice k Hynkovu můžete sjet Moravu na raftech či kanoích.
V okolí jsou také technické zajímavosti - 100 let stará varna piva v Pivovaru Litovel, malá elektrárna na řece Moravě v Háji u obce Třeština, ruční papírna ve Velkých Losinách, Rodinný pivovar EXELENT v Rýmařově, unikátní přečerpávací elektrárna na říčce Desná v oblasti Mravenečníku v Jeseníkách.

Historie města